5 stycznia 2014
/ Czytelnia / Literatura /
Nowoczesność, zapoczątkowana przez rewolucję przemysłową, ustanowiła nie tylko kapitalistyczne kryterium wydajności, ale i nowy sposób życia, oparty na paradoksalnych formach wyrzeczenia. W Szkicach z socjologii religii Max Weber pisze o swoistym rozplenieniu ideału ascetycznego w kapitalistycznym życiu: “(…) kiedy asceza została przeniesiona z cel zakonników do życia (...)
2 listopada 2013
/ Antropologia / Czytelnia /
1. Dzięki Internetowi oraz wyrastającym i upowszechniającym się na jego gruncie wzorcom życia akademickiego w formule „open access” wyłania się wizja świata, w którym wiedza jest (rzekomo) powszechnie dostępna, a wszyscy są zaproszeni do debaty na równych prawach. Trzeba wszakże zwrócić uwagę na to, że otwarcie tej nowej humanistyki (...)
5 lipca 2013
/ Czytelnia / Skrot /
Wyposażeni w bezprzewodowe łącza, często ulegamy iluzji, że Internet jest wszędzie. Tymczasem światowa sieć ma swoje granice; nie jest bynajmniej powszechnym dobrodziejstwem całej ludzkości. W niniejszym tekście pragnę się przyjrzeć właśnie granicom wirtualnej obecności i interakcjom pomiędzy tym, co się w nich mieści, a światem wirtualnie (...)