Wersal Show – o poezji Marty Półtorak
W poniedziałek 21 stycznia o godzinie 18.00 zapraszamy na spotkanie promujące nowy tomik poezji Marty Półtorak „Wersal Show”. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu SABAS – salonu literackiego Beaty Anny Symołon. Salon Artystyczny Beaty Anny Symołon (SABAS) gościł już dziesiątki poetów, pisarzy i krytyków, malarzy, grafików, muzyków i wokalistów, aktorów… Integruje różne środowiska twórcze poprzez dążenie do synkretyzmu prezentowanych utworów i prac. Dlatego spotkaniom z autorami towarzyszy muzyka na żywo, recytacje tekstów przez zaproszonych aktorów, bądź fotografie.
Klimatyczne wieczory w piwnicach Dworku to zawsze spotkania niezwykłe. Sam dworek posiada związki z wielkimi postaciami – zachwycał się nim Jan Kochanowski, bywał tu Mikołaj Rej, opisał Łukasz Górnicki. Bywał tu Tadeusz Kościuszko, a swoje pracownie malarskie mieli tu Jacek Malczewski i Olga Boznańska.
O oprawę muzyczną spotkania zadba Blanka Dembosz, prezentując improwizacje na głos i elektronikę, łączące tradycyjny sopran z nowoczesnym brzmieniem. Sopran Blanki Dembosz deklamujący, rozśpiewany, szepczący i wibrujący wraz z towarzysząca mu elektroniką ukaże wielowarstwowość i głębie poezji z tomu „Wersal Show” połączonej z muzyką nowoczesną.
Tak swój nowy tomik poezji opisuje sama autorka :
„Kolory są obecne w wierszach z tomiku „Wersal Show”, gdzie – jak w rokokowych obrazach, światło i cień po równo obdarowują kadry swoimi względami. Barwy i ich tonacje w wierszach mają pełnić rolę metafizyczną, specyficznego predykatu, gdzie energia to synonim różnorakich emocji, które posiadają trzy atrybuty: odcień, nasycenie i luminację. Czasem przedstawienie tego, co chcemy balansuje na granicy złości i ironii, aluzji i skojarzeń. Możemy bawić się w meandryczny tor formy, a zarazem pokazać prostotę przekazu. Tak zwyczajnie – dla zasady, która mówi, że można być całkowicie wolnym – trzeba tylko w to uwierzyć, że wszystko co nas spotyka jest umowne. Dziesięć lat temu wydałam pierwszy tomik, nigdy nie chciałabym, by odebrano go jako konstrukcję, gdzie istnieje jakikolwiek cień kiczu. Dzisiaj już nie jestem tego taka pewna… Przekonał mnie miraż sztuki dawnej i współczesnej, odwaga otwierania się na nowe, często zupełnie niepasujące do siebie schematy. Wizja ta jest zdolna stworzyć coś, czego stateczny w swojej klasycznej dostojności Wersal nie widział …”
Dworek Białoprądnicki
Piwnice – Papiernicza 2
wstęp wolny
MARTA PÓŁTORAK – dziennikarka, poetka, historyk, animatorka kultury. Absolwentka Wydziału Humanistycznego Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Urodzona w Tarnowie, obecnie mieszkanka Krakowa, Podgórzanka z wyboru. Jej teksty ukazywały się m.in. na łamach FRAGILE, LOUNGE Magazine, FRAZY, Dziennika Polskiego, Kwartalnika Stowarzyszenie Pisarzy Polskich za Granicą „EKSPRESJE”, Miesięcznika KRAKÓW, ARCANA, Głos Podgórza oraz w krakowskich almanachach poetyckich w latach 2008 -2018. Za sprowadzenie bizantyjskiej duchowości pod dach bieszczadzkiej chałupy została laureatką Turnieju Jednego Wiersza – Bieszczadzkie Dusioły (2008). W marcu 2012 roku zaś, została wyróżniona w konkursie „Mury, które dzielą – Mury, które łączą” ogłoszonym przez Żydowskie Muzeum Galicja oraz eMultipoery. Recenzuje wydarzenia kulturalne i podkreśla sztukę wizualną w mediach społecznych, krakowskich portalach miejskich oraz w przestrzeni Art o Sztuce. Ma na koncie 4 tomy poezji” Transmisja NA ŻYWO (2010), Księżycowe Łąki (2012), Stuka Sprzedaży (2015), Wersal SHOW (2019). Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
BLANKA DEMBOSZ – urodzona w Krakowie, ukończyła Filologię Polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w 2002 roku, a w roku 2009 roku śpiew solowy w Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Ewy Wdowickiej. W latach 2006 – 2010 znajdowała się pod stałą opieką wokalną Roberta Nakonecznego. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich m.in pod kierunkiem prof. Charlotte Lehmann. Jest laureatką III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Iuventus Canti 2009 (Vrable, Słowacja). Posiada w repertuarze muzykę różnych epok, od baroku po utwory współczesne. Dokonuje prawykonań utworów polskich kompozytorów oraz polskich prawykonań dzieł kompozytorów zagranicznych. Brała udział w Festiwalu Poznańska Wiosna (polskie prawykonanie utworu Dykyrion Juliety Szewach) w Festiwalu Muzyki Improwizowanej FRIV w Poznaniu oraz w festiwalu Soundscreen w Bydgoszczy. Występowała m.in. z Orkiestrą Filharmonii Warmińsko – Mazurskiej i zespołem muzyki improwizowanej KakofoNIKT.