„Strefa Komfortu” – wystawa Natalii Bażowskiej
Zapraszamy do hotelu andel’s Kraków na wystawę Natalii Bażowskiej:
Strefa komfortu to przestrzeń, w której czujemy się wygodnie i bezpiecznie. Przebywanie w niej uwalnia nas od lęku i ryzyka. Wyjście poza nią umożliwia zmianę, początek, nowy rozdział. Jest niezbędne do nawiązania intymnej relacji.
„Prace, które pokazuję na wystawie Strefa komfortu dotyczą bardzo bliskiego kontaktu oraz przekraczania granic w momencie, kiedy się go nawiązuje” – opowiada Natalia Bażowska. – „Musimy pokonać swój opór, coś z siebie dać albo przyjąć. W mojej twórczości poza wątkiem bliskości pomiędzy ludźmi pojawia się aspekt bliskości między człowiekiem a naturą. W każdej z tych relacji wykorzystujemy wszystkie zmysły (słuch, dotyk, smak, wzrok, węch). Pragnienie tej bliskości bywa silniejsze niż rozsądek czy instynkt samozachowawczy. Przestajemy myśleć i zaczynamy działać pchani przez nasze wewnętrzne potrzeby. Czasem robimy głupoty, a czasem jest to dla nas zbawienne”.
Natalia Bażowska – urodziła się w 1980 roku. Ukończyła Śląski Uniwersytet Medyczny (2005) oraz z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach (2012). W 2010 roku obroniła doktorat w Katedrze i Klinice Psychiatrii SUM – „Ocena emocji wywołanych przekazem wizualnym u osób cierpiących na depresję”.
Pokazywała prace na kilku wystawach indywidualnych m.in. w Rondzie Sztuki w Katowicach („Pokój do rozmowy ze zwierzętami”, 2011), Kronice w Bytomiu („Rodzisko”, 2012), Bunkrze Sztuki w Krakowie („Całe życie w stresie”, 2013) i Galerii m² w Warszawie („ID”, 2014). Brała także udział w kilkunastu wystawach zbiorowych (m.in. Biennale Sztuki Młodych „Rybie Oko7”, 2013; 41. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień”, 2013; 12. Przegląd Sztuki „SURVIVAL”, 2014; 7. Triennale Młodych w Orońsku, 2014).
W 2011 roku, jeszcze w czasie studiów w katowickiej ASP, wygrała konkursy „Artystyczna Podróż Hestii” oraz Przegląd Młodej Sztuki „Świeża krew”. W 2013 roku została zgłoszona do „Paszportów Polityki”.
Interesuje ją człowiek, jego psychika i fizjologia. Jednocześnie obserwacje zachowań zwierząt w ich naturalnym środowisku w połączeniu ze zdobytą wiedzą medyczną umożliwiają jej odnajdowanie podobieństw pomiędzy światem ludzi a zwierząt.
Więcej informacji na stronie internetowej autorki.
Wernisaż: 20.11.2014, godz. 19.00
Koncert SVANTETIC – piosenki autorskie, godz. 20.00
Wystawę Natalii Bażowskiej, będzie można oglądać we foyer na 1 piętrze hotelu andel’s w Krakowie w dniach 20.11.2014-15.12.2014.
Organizatorzy wystawy: andel’s Hotel Kraków oraz firma Warimpex we współpracy z warszawską Galerią m².
https://www.facebook.com/andelsart
Wystawa odbywa się w ramach cyklu ANDEL’S PRESENTS*.
* ANDEL’S ART to projekt, na który składają się autorskie wystawy sztuki współczesnej artystów, których prace posiadają wysoką wartość artystyczną i intelektualną oraz wpisują się w konwencję hotelu andel’s jako miejsca, w którym sztuka i architektura odgrywają szczególną rolę. Program ANDELS ART rozpoczął się 5 lat temu w hotelu andel’s w Łodzi a w tej chwili obejmuje już trzy z czterech hoteli sieci andel’s: Łódz, Kraków i Berlin. Wystawy odbywają się w ramach trzech cykli: wystawy zbiorowe w postaci kuratorskiego cyklu ANDEL’S QUARTER, oraz wystawy indywidualne: ANDEL’S PHOTO i ANDEL’S PRESENTS.
Hotele sieci andel’s posiadają ponadto własne kolekcje sztuki. Kolekcja sztuki w andel’s Hotel Łódź liczy już blisko dwieście prac dwudziestu artystów i stale się powiększa. W tej chwili, w ramach stałej ekspozycji, można obejrzeć prace takich artystów jak: Filip Berendt, Dobrawa Borkała, Małgorzata Borek, Buczkowska&Dzienis, Mikołaj Długosz, Grzegorz Drozd, Maurycy Gomulicki, Gregor Eldarb, Magda Hueckel, Maciej Kurak, Dominik Lejman, Joanna Małecka, Rafał Milach, Tomasz Partyka, Klaus Richter, Iwo Rutkiewicz, Ula Tarasiewicz, Mariusz Waras (m-city). W berlińskiej kolekcji hotelu andel’s znajdziemy miedzy innymi prace Dominika Lejmana I Rivki Rinn a krakowskiej Iwony Siwek-Front, Leszka Misiaka, Teresy Tuła-Pająk, Jacka Sroki, Małgorzaty Borek, Leszka Bartkiewicza i Sabiny Woźnicy.
Program wystaw można znaleźć na stronie internetowej projektu.