10. Międzynarodowy Festiwal Filmu Filozoficznego w Krakowie / MIŁOŚĆ
Festiwalu Filmu Filozoficznego to unikatowe interdyscyplinarne wydarzenie, którego celem jest pobudzanie szerokiego grona odbiorców do refleksji filozoficznej za pomocą projekcji filmowych. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce i na świecie działająca nieprzerwanie od 2006 roku. Tegoroczna, jubileuszowa, dziesiąta edycja festiwalu odbędzie się w dniach od 19 do 24 kwietnia.
Tematem dziesiątej tej edycji postanowiliśmy uczynić Miłość. Staramy się jednak uciec od jej stereotypowych wyobrażeń, które w pierwszej kolejności przychodzą nam na myśl. Miłość jest tylko punktem wyjścia dla naszych poszukiwań. To jeden z najstarszych, najbardziej powszechnych i nieoczywistych fenomenów światowej kultury podejmowanych i analizowanych poprzez różne filozofie. „Miłość jest sztuką”, jak pisał niemiecki filozof, psychoanalityk Erich Fromm. Skupiamy się na jej nietypowych i nieoczywistych reprezentacjach uchwyconych w filmach z całego świata. Będzie to punkt wyjścia dla naszych poszukiwań. Festiwal charakteryzuje wysoka wartość merytoryczna połączona z przystępnością odbioru. Nie wymaga od swoich odbiorców wysokich kompetencji kulturowych, ale pomaga im je osiągnąć poprzez prezentowanie szerokich kontekstów społeczno-kulturowych w wybranych filmach. Będzie także miejsce na podsumowanie poprzednich edycji i wyznaczenie dalszych szlaków poszukiwań i refleksji nad filmem w ujęciu filozoficznym.
Jednym z wydarzeniem będzie panel „Obrazy miłości w kinie polskim – filmowanie jest filozofowaniem”, w ramach którego podjęte będą wątki: egzystencjalne, problem samotności i emocjonalnej pustki czy uczucia w epoce „nomadyczności. Panel poprowadzi prof. Małgorzata Radkiewiecz. Wśród spotkań w ramach festiwalu można wyróżnić spotkanie z prof. Jerzym Vetulanim poprzedzone projekcją filmu Agnieszki Piotrowskiej „Poślubiona Wieży Eiffel’a”, który będzie punktem wyjścia do rozmowy z udziałem reżyserki, które poprowdzi Krzysztof Bielwski (21 kwietnia, kino MIKRO).
Gościem Specjalnym tegorocznej edycji festiwalu będzie Mieke Bal, holenderska badaczka, teoretyk kultury i artystka audiowizualna, 23 kwietnia 2016 w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK odbędzie się światowa premiera jej najnowszego filmu – „Reasonable Doubt” poświęconego nowemu obliczu Kartezjusza! W ramach festiwalu odbędzie się także spotkanie z Gościem specjalnym Festiwalu Iwanem Wyrypajewem. To niektóre propozycje festiwalu, poza pokazami filmowymi przewidujemy wiele spotkań dyskusyjnych z ludźmi kultury, a także imprezy towarzyszące.
Festiwal jest otwarty na szeroką i zróżnicowaną publiczność, również tym mniej obytym z filozofią, którym oferuje możliwość poznania nowych treści oraz objaśnianie filozoficznych i kulturowych odwołań. Głównym celem, wyróżniającym nas wśród bogatej oferty festiwali filmowych, jest skłonienie publiczności do dyskusji bezpośrednio po seansach filmowych i refleksji filozoficznej bez względu na posiadany stan wiedzy.
Program
19-24 kwietnia 2016
19 kwietnia, wtorek
Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży, ul. Wietora 15
godz. 11.30 – 14.00
Abstrakcja i obraz: filmowy dialog. Warsztaty dla laureatów konkursu filmowo-fotograficznego FILOLOVER – poprowadzi reżyser/scenarzysta/producent, doktor sztuki filmowej (PWSFTviT w Łodzi). Paweł Kuczyński.
godz. 12.00 Spektakl dla dzieci połączony z warsztatami. „Bajka syryjska o wróbelku i łasiczce” Leszka Kołakowskiego. Opowiada Tadeusz Dylawerski, muzykuje Piotr Niedziałek.
godz. 13.00-14.30
„O sięganiu po bajki z najwyższej półki. Twórczość Leszka Kołakowskiego w filmie animowanym” – prowadzenie Jan Zamojski: historyk filozofii, scenarzysta, tłumacz. Pomysłodawca adaptacji książki Leszka Kołakowskiego 13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych i autor scenariuszy filmów z cyklu Czternaście bajek z Królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego. Zgadywanie na ekranie – warsztat dla dzieci połączony z zabawą cyrkową prowadzoną przez Tadeusza Dylawerskiego.
godz. 14.30
Rozstrzygnięcie konkursów: plastycznego dla dzieci oraz filmowo-fotograficznego dla młodzieży
FILOLOVER, wręczenie nagród.
Dom Norymberski, ul. Skałeczna 2
godz. 18.30
LOVE ZONE
Prezentacja/prelekcja Rafał Stanowski:
Pokaz filmu „Aerobics – Love Story”, reż. Anders Rune, 1h17min., 2015, Szwecja.
20 kwietnia, środa
Kino Mikro, ul. Juliusza Lea 5
godz. 19.00
Oficjalne otwarcie Festiwalu Filmu Filozoficznego.
LOVE ZONE
Prezentacja Prof. Małgorzaty Radkiewicz: Obrazy miłości w kinie polskim – filmowanie jest filozofowaniem.
Wprowadzenie Paulina Kwas, pokaz filmu „Dzieje grzechu”, reż.Walerian Borowczyk, 2h 4 min., 1975, Polska***
21 kwietnia, czwartek
Kino Mikro, ul. Juliusza Lea 5
godz. 19.00
Miłość i Nauka
Pokaz filmu: “Poślubiona Wieży Eiffel’a”, reż. Agnieszka Piotrowska, 46 min. 2008, Wielka Brytania***
Spotkanie z Gościem Festiwalu prof. Jerzym Vetulanim i Agnieszką Piotrowską poprowadzi Krzysztof Bielawski.
Brak/nadmiar Miłości:
Pokaz filmu „Suitcase”, reż. Agnieszka Piotrowska, 11min. 05s. 2015, Wielka Brytania.
22 kwietnia, piątek
Muzeum Manggha, ul. M. Konopnickiej 26
godz. 18.00
Gość Specjalny Festiwalu: Iwan Wyrypajew
Miłość i Wiara:
Pokaz filmu „Zbawienie”, 1h 34 min. 2015, Polska, Rosja.
Premierowy pokaz krótkometrażowego filmu „Na prawach reklamy” 4 min.4s, 2013, Rosja
Spotkanie z Iwanem Wyrypajewem poprowadzą: Anita Piotrowska i Adam Workowski.
(spotkanie będzie tłumaczone na język polski)
23 kwietnia, sobota
Kino Kika, ul. Krasickiego 18
godz. 12.00
„Laboratorium Kinematografu”/prezentacje.
Pokaz specjalny filmu: „Supernova”, reż. Andrzej Cichocki, 29 min, 2015, Polska.
Spotkanie z reżyserem poprowadzi Dagmara Romanowska.
MOCAK, ul. Lipowa 4
godz. 18.00
Premierowy pokaz filmu „Resonable Doubt”, reż. Mieke Bal, 1h 30 min. 2015, Holandia
Spotkanie: Gość Honorowy Festiwalu Mieke Bal oraz aktorzy Thomas Germaine, Marija Skaffari. Prowadzący: Roma Sendyka, Magdalena Mazik.
(spotkanie będzie tłumaczone na język polski)
Kino Agrafka, ul. Krowoderska 8
godz. 20.30
Miłość na marginesie:
Pokaz filmu i prelekcja: „Pervert Park”, reż. Frida Barkfors, Lasse Barkfors, 1h 17min.2014, Dania***
24 kwietnia, niedziela
Muzeum Historii Fotografii, ul. Józefitów 16
godz.12.00
Wernisaż instalacji pięciokanałowej „Resonable Doubt”. Z Mieke Bal rozmawiać będą młodzi filozofowie Marta Olesik (PAN) i Michał Koza (UJ).
(spotkanie będzie tłumaczone na język polski)
Kino Agrafka, ul. Krowoderska 8
godz. 17.00
Miłość i Kultura: Wprowadzenie Urszula Tes.
Pokaz filmu „Inseminator”, reż. Bui Kim Quy 1h 27 min.2014, Wietnam***
***pokaz biletowany, bilety do nabycia w kasie kina.
Wstęp na pozostałe wydarzenia wolny
Zapraszamy!