nabór tekstów: Antropocen
ANTROPOCEN
Gdy w 2000 roku holenderski noblista Paul Crutzen przerwał czyjeś wystąpienie podczas międzynarodowej konferencji geologicznej okrzykiem „Dajcie spokój z tym holocenem! On się skończył. My już żyjemy w antropocenie!”, nikt nie spodziewał się, że użyte przez niego pojęcie zawładnie wyobraźnią naukową oraz masową na najbliższe dziesięciolecia. Zgodnie z wyliczeniami Franciszka Chwałczyka, 20 lat po tym wydarzeniu mamy już ok. 90 nazw alternatywnych, a prof. Ewa Bińczyk słusznie głosi, że zrozumienie antropocenu jest najważniejszym wyzwaniem współczesności. Dlatego też chcemy włączyć się do dyskusji nad tą (wciąż nieoficjalną) nową epoką geologiczną, którą ma charakteryzować niewyobrażalny dotąd wpływ działalności ludzkiej na szeroko rozumiane życie planety Ziemia. Interesuje nas, w jaki sposób narracje o antropocenie pojawiają się w filmie, literaturze, muzyce, teatrze czy sztukach wizualnych, ale również chcemy zapytać, czy rzeczywiście ważną cechą charakterystyczną antropocenu jest – zdiagnozowany przez Bernarda Stieglera – wzrost szeroko rozumianej entropii.
Ogłaszamy nabór tekstów do numeru o antropocenie.
Prosimy o przesyłanie propozycji tematów oraz gotowych tekstów z zakresu literatury, sztuki, muzyki, filmu, teatru i antropologii. Chętnie publikujemy artykuły komentujące i omawiające zjawiska zachodzące we współczesnej kulturze, odnoszące się do aktualnych problemów artystycznych, estetycznych, społecznych czy politycznych.
Termin: 31 października 2024 r.
Tekst należy przesłać do redaktora odpowiedniego działu — zob. Redakcja. Zachęcamy do wcześniejszego zgłaszania redaktorom swoich propozycji: najważniejsze problemy i tezy artykułu. Ostateczna decyzja o publikacji tekstu podejmowana jest na podstawie gotowego artykułu i po otrzymaniu kompletu tekstów do publikacji w danym numerze.
Więcej informacji, także o tym, jak przygotować tekst
Zapraszamy!