Projekt „Widmo” / Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach
Wystawa jest zapisem fantomowych bólów miasta, dokumentacją białych plam w jego architektonicznej tkance. U jej podstaw leży seans spirytystyczny przeprowadzany na nieistniejących budynkach, pomnikach i placach, które artyści ożywiają w swoich realizacjach. Niektórzy z nich wybrali drogę rekonstrukcji, śledząc historie wybranego obiektu. Inni, rozkoszując się niepotwierdzonymi informacjami, rezygnowali z przesadnego trzymania się dat i faktów. Odbywali sentymentalne pielgrzymki do pustych miejsc, niezobowiązująco przepytywali dawnych właścicieli, muzealników i konserwatorów. Każdy wybierał właściwą dla siebie metodę, tworząc – poprzez sieć anegdot i powiązań – prywatną mapę miejsca. Celem nie było przygotowanie nostalgicznego, muzealnego przewodnika po niewidzialnym mieście, ale pobudzenie dyskusji nad kształtem przestrzeni Katowic, poddawanej obecnie silnej transformacji.
Poszczególne realizacje zebrane w ramach wystawy są dokumentacją kilkumiesięcznego procesu lunatykowania w przestrzeni miasta – zombie, które pod wypolerowanymi powierzchniami odsłania resztki po swojej dawnej, na wpół obumarłej, na wpół żywej tkance. Natkniecie się tu między innymi na pachnące fotografie zanurzone w parafinie, destrukty z wyburzonych modernistycznych budynków, instalacje dźwiękowe powodujące drżenia, formy usypane z gliniastej ziemi, rzeźby – szkielety, zdziczałe soundtracki z zapomnianych dansingów, aksamitne makiety i filcowe kolumny, kolaże i obiekty rytualne. Alicja Bielawska, Bownik, Jeannnette Ehlers, Karolina Freino, Tomasz Koszewnik, Karina Marusińska, Małgorzata Markiewicz, Anna Orłowska, Szymon Szewczyk, Mikołaj Szpaczyński na różne sposoby odprawiają rytuały żałoby, łącząc ciało z przestrzenią. Wydobywają na światło dzienne odnalezione resztki i rwące się historie. Jak w klasycznym horrorze, to co zapomniane, wymazane i wyparte, powraca, żeby niepokoić współczesnych.
Artyści: Alicja Bielawska, Bownik, Jeannette Ehlers, Karolina Freino, Tomasz Koszewnik, Karina Marusińska, Małgorzata Markiewicz, Anna Orłowska, Szymon Szewczyk, Mikołaj Szpaczyński.
Kuratorka: Marta Lisok
Zapraszamy na wernisaż wystawy 29 lipca o godz. 18.00.
Wystawa potrwa do 11 września 2016 r.
W ramach otwarcia odbędzie się promocja książki „Widmo” i koncert „Mutant Goat”.
Wsparcie medialne: TVP Katowice, Polskie Radio Katowice, Ultramaryna, artPapier, Reflektor.Rozświetlamy Kulturę, Fragile.